Televizní pořady

 

 

 

Ivan Bareš (režie)

 Seznam odvysílaných pořadů

 

 

Téma: Legendární Tatra 603

 

Tatra 603, legendární auto "papalášů", byla na českých silnicích nepřehlédnutelná. Pamětníci na ní s láskou vzpomínají nejen kvůli vzhledu, ale i nepochybným technickým kvalitám.

 

Klikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázek

 

Narodila se tak trochu jako nechtěné dítě, později se stala žádanou. Největší ovace sklízela v nelehké době totality i normalizace. Sloužila stranickým pohlavárům i sportovním závodníkům. Dnes je v důchodu, v rukou přímých pamětníků na její slavnou éru nebo automobilových nadšenců: Legendární Tatra 603.

 

video

 

 

Téma: Matějská pouť

 

Poutě byly v Československu vítanými a hojně navštěvovanými akcemi. Nejznámější z nich byla pražská Matějská pouť.

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Poutě měly vždycky svoje zvláštní kouzlo. A platilo to i během socialismu v Československu. Možná sice ztrácely svůj duchovní rozměr, přinejmenším navenek, o to víc byly ale známé coby lidové veselice i únik z každodenních starostí. Retro proto vyrazilo na asi nejznámější pouť - na Matějskou. Seznámíme vás s mužem, jehož kolotoče zažily a přežily válku i komunismus. Kromě jiného se zeptáme, co je pravdy na tom, že kolotočáři vždycky vydělávali spousty peněz a kolotoče jim poskytovaly velkou svobodu i během komunismu. Připomeneme si historické pozadí Matějské pouti a s Ivetou Bartošovou si budeme povídat o tom, jak zpívala přímo na Matějské o pouťových radovánkách. Retro o Matějské pouti se vysílá 8. května v 18.33 na ČT24. Od úterý 13. května bude Retro vysíláno na programu ČT1 cca od 22:00.

 

video

 

 

Téma: Diskotéky

 

Tanec, láska, dobrodružství. To všechno se i před rokem 1989 dalo prožít na diskotéce. Kromě vzpomínek budeme pátrat i po tom, kde diskžokejové brali desky nebo jak vycházeli s komunistickou policií.

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Diskotéky se v komunistickém Československu objevily na konci 60. let a vůbec nebyly zpočátku žádným hitem, jak by se dnes mohlo zdát. "Táta československých diskoték" Pavel Černocký vzpomíná, že lidé na první takové akci v klubu Olympic v pražské Spálené ulici v listopadu 1967 spíš postávali a styděli se. Jenže nakonec se osmělili a diskotéky se i v době normalizace staly populární zábavou. Našli jsme pro vás nepříliš známé dobové záběry a zazní řada tehdejších pecek. Asi nejslavnější diskžokej Miloš Skalka Vás zavede na místa, která diskotékové šílení naplno zažívala. Zpěvák Stanislav Hložek prozradí třeba to, že oblečení pro slavné duo Hložek-Kotvald vymýšlel dnes špičkový návrhář Josef Klír. V žádném případě nejde ale jen o sentimentální vyprávění. Dozvíte se i to, kde diskžokejové brali desky, nebo jak vycházeli s komunistickou policií. A s kritickým odstupem se na diskotéky podívá současná hvězda - DJka Ladida.

 

video

 

 

Téma: JZD Slušovice

 

JZD Slušovice bylo za socialismu pojmem. Zemědělci vytvořili koncern, který se úspěšně zabýval snad vším, od počítačů po mléko. A uvidíte také, proč ve Slušovicích na JZD nostalgicky vzpomínají.

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

JZD Slušovice bylo v 80. letech pojmem. Tvořilo doslova podnikatelský ostrov uprostřed reálného socialismu. Zemědělské družstvo se úspěšně zabývalo snad vším, od počítačů po produkci mléka. Slušovické obchody byly plné zboží a na místní trhy se o víkendech sjížděli lidé zdaleka. V pořadu Retro se vydáme za slávou zemědělského družstva ve Slušovicích. Jednoho ze slušovických šéfů, ekonoma Františka Třísky, se budeme ptát, v čem spočíval úspěch družstva. Na JZD a práci v něm budou vzpomínat i další zaměstnanci, od skladníka po vedoucího počítačového provozu. A písničkářské duo Paleček-Janík bude vzpomínat na svoji písničku o slušovických družstevnících, a jaký měla ohlas právě ve Slušovicích.

 

video

 

 

Téma: Základní vojenská služba

 

V seriálech a filmech až idylické dva roky prázdnin. V realitě pro mnohé spíš 24 měsíců šikany. Jaká vlastně byla povinná dvouletá vojenská služba v Československé lidové armádě?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Povinná vojna neboli základní vojenská služba. Trvala dva roky a pro většinu mladíků v Československu byla tím nejabsurdnějším, co je kdy v životě potkalo. Přesto se při sledování třeba socialistického seriálu Chlapci a chlapi z konce 80. let může zdát, že šlo o idylické dva roky prázdnin, které z dospívajících chlapců dělaly opravdové chlapy. RETRO se zaměří jak na idealizovaný obraz vojny, tak na vojnu opravdovou, na níž mnozí nahlížejí spíš jako na 24 měsíců zbytečné šikany. Vzpomínat na vojnu budou jak herec Daniel Rous, tak někdejší běžný voják -záklaďák. A přineseme i pohled bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. K vojně přitom samozřejmě patří i odpírači vojenské služby, o kterých se v oficiálních médiích nemluvilo prakticky vůbec. Spisovatel Petr Placák vysvětlí, jak se mu podařilo získat modrou knížku.

 

video

 

 

Téma: Husákovy děti

 

Sedmdesátá léta byla v Československu ve znamení komunistické "normalizace", ale také populačního boomu. Proč tehdy přišlo na svět tolik dětí? A můžeme vůbec mluvit o tzv. Husákových dětech?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Sedmdesátá léta jsou zvláštní období. Na jednu stranu komunistický režim "normalizoval" situaci po událostech Pražského jara a následné okupaci Československa. Zároveň je to ale období téměř populační exploze, kdy na svět přichází mnoho dětí. Kde jsou příčiny tohoto boomu? Jak režim podporoval mladé rodiny? Nebo za vším stojí spíš skutečnost, že rodiči se stali muži a ženy ze silných poválečných ročníků? Každopádně dnes se často mluví o tzv. Husákových dětech. V Retru se budeme ptát, zda je takové označení oprávněné. Vzpomínat na dětství v 70. a 80. letech bude herečka a moderátorka Tereza Kostková. Další "Husákovo dítě", socioložka Dana Hamplová, vysvětlí, jak režim podporoval mladé rodiny - spolu s ní na to budou vzpomínat i její rodiče. A demografka Jitka Rychtaříková popíše, jak vlastně populační boom vzniká.

 

video

 

 

Téma: Embéčka

 

Škoda 1200 Sedan, Škoda 440 Spartak a Škoda 1000 MB. Auta, po kterých v 50. a 60. letech mnozí motoristé toužili. Většinou marně. Jak tato auta vznikala? A proč mají stále tolik fanoušků?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Vozy Škoda 1200 Sedan, Škoda 440 Spartak a Škoda 1000 MB patří mezi legendy. Retro vás proto tentokrát vezme na výlet legendárními vozy z 50 - 60. let. Dozvíte se, za jakých okolností vznikaly, a kdo si je mohl dovolit. Co je pravdy na tom, že novým poválečným modelem škodovky - dvanáctistovkou - jezdila také Státní bezpečnost? Za jakých okolností se u Spartaka nechala vyfotit Miss USA z roku 1957? A jaký úspěch měla dlouho očekávaná Škoda MB 1000? Nejen na tyto otázky odpoví další z řady motoristických vydání pořadu Retro (po Tatře 603). V pořadu účinkují letitá ale zachovalá vozidla, zapálení veteránisté, historik mladoboleslavské Škody, moderátorka Martina Vrbová v roli řidičky a reportér Tomáš Voženílek jako neodbytný stopař.

 

video

 

 

Téma: Pionýrské tábory

 

Pionýrský tábor? Pro většinu dětí za socialismu nezbytná součást prázdnin. Bylo to místo, kde děti nasávaly komunistickou ideologii, nebo šlo spíš o prázdninová dobrodružství?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Pionýrské tábory patří neoddělitelně k letním prázdninám. V socialistickém Československu jich byly spousty a většina dětí se na ně těšila. Koneckonců trávily léto pod stanem nebo v chatkách, koupaly se v řekách a rybnících, hrály dobrodružné hry. Pionýrské tábory ale byly kromě přírody, výletů a ešusů také slavnostní nástupy, zelené a modré košile, červené šátky a výzva "K budování a obraně socialistické vlasti buď připraven!", na kterou se odpovídalo sborovým: "Vždy připraven!". Takže šlo o nevinné dětské tábory, nebo o snahu nenápadně děti ovlivňovat komunistickou ideologií? A jak ovlivnil české tábory slavný sovětský pionýrský tábor Artěk?

 

video

 

 

Téma: ČSAD

 

Autobusy ČSAD - pro mnohé byly hlavním cestovním prostředkem. Bez nich by se stěží dostali lidé do práce nebo do školy. Jak lidé vzpomínají na autobusovou dopravu za socialismu?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Auta byla drahá, železnice zdaleka nevedla všude. Takže autobusy se staly jedním z hlavních dopravních prostředků v socialistickém Československu. Lidé jimi jezdili do práce i do školy, za příbuznými nebo za lékařem. A není divu, že některé autobusy získaly téměř kultovní status ? PRAGA RND, RTO 706 LUX nebo KAROSA ŠD 11. V dalším pokračování našeho RETROputování proto vyrazíme za autobusy i na autobusová nádraží. Ptát se budeme pamětníků ? řidičů ČSAD i průvodčích a samozřejmě svezeme se legendárními vozy. Samozřejmě budeme zjišťovat i nepříliš známá zákoutí autobusové dopravy ? například jaké problémy provázely výrobu autobusů, nebo kde se v Československu vzal maďarský IKARUS.

 

video není kvůli autorským právům k dispozici

 

____________________________________________________________________

Článek v MF Dnes k připravovanému dílu o automobilech Trabant a Warburg:

Rozhovor pro Český rozhlas:

 

rozhovor

____________________________________________________________________

 

 

Téma: Trabant a Wartburg

 

Čoudící bakelitová vozítka. Tak většinou viděli trabanty a wartburgy Češi před rokem 1989. Auta z NDR ale motorizovala velkou část populace. Jak lidé vzpomínají na východoněmecké vozy?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Charakteristický drnčící zvuk a kouř, karosérie ze speciální umělé hmoty. Tak mnozí vzpomínají na východoněmecká auta ze Zwickau, kterým se mnozí posmívali. Zároveň to bylo ale první auto mnohých řidičů. A někteří z nich nedají na svůj trabant dodnes dopustit. Navíc z východního Německa se nedovážely jenom trabanty, ale i wartburgy. A třeba modely wartburgů ze 60. let nejsou vůbec marné. Auta z NDR sehrála významnou roli i při pádu komunismu. Trabanty a wartburgy zaplavila na podzim 1989 Prahu poté, co v nich přijeli mnozí východní Němci, kteří pak přelezli zeď západoněmeckého velvyslanectví, aby se mohli dostat na Západ. A jestli si někdo myslel, že trabanty zůstanou jenom reliktem komunistického hospodářství, mýlil se. Dodnes se v nich jezdí třeba speciální rallye nebo v nich cestovatelé objíždějí svět.

 

video

 

 

Téma: Politická píseň

 

Budovatelské a politické písně se v socialistickém Československu často linuly z rozhlasu i televize. Jak vznikaly? Proč si lidé dodnes mnohé pamatují? A jaký byl Festival politické písně v Sokolově?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

S budovatelskými písněmi se člověk v komunistickém Československu seznamoval už ve škole. Byly o socialismu, budování vlasti, partyzánech nebo třeba rolnících. Mnozí se jim posmívali, považovali je lacinou agitku, ale uniknout se jim dalo jen stěží. Navíc spoustu melodií i slov si lidé pamatují až dodnes. Takže šlo o bezduché propagandistické písně, nebo alespoň některé byly psány s idealistickým zápalem ve snaze vybudovat lepší společnost? Téma pro RETRO. Vypravíme se kromě jiného do Sokolova, kde se pravidelně konal Festival politické písně. Budeme se ptát hudebních historiků, kritiků, archivářů i samotných hudebníků. A samozřejmě si mnohé budovatelské a politické písně zahrajeme.

 

video

 

 

Téma: Kosmetika

 

Kosmetika: téma, které bez ohledu na režim zajímá ženy i muže. Jaké byly oblíbené kosmetické značky? A jak se snažili lidé zkrášlovat v socialistickém Československu?

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

Snaha vypadat lépe, pečovat o sebe. Kosmetika hrála důležitou roli v životech většiny žen i mužů. Byly tu značky domácí, které doslova přežívaly ještě z první republiky, značky nové i výrobky licenční. Zdaleka ale nešlo jen o kosmetické přípravky. Měnily se i návyky: začínaly se používat deodoranty, muži objevovali parfémy. V dalším dílu pořadu RETRO se zaměříme na dámskou i pánskou kosmetiku za socialismu. A vyrazíme i do jedné z továren, kde se kosmetické přípravky vyráběly.

 

video

 

 

Téma: Metro

 

Metro zásadně změnilo způsob cestování v hlavním městě, má svoje nadšené stoupence i zaryté odpůrce. A jeho počátky vyvolaly v Československu doslova METROmánii.

 

klikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázekklikněte pro větší obrázek

 

O podzemní dráze se v Praze mluvilo desítky let. Její první úsek, ze Sokolovské (tedy dnešního Florence) na Kačerov, byl přesto otevřen teprve v květnu 1974. Další vydání pořadu RETRO přináší různé úhly pohledu na metro. Dozvíte se, s jakými problémy se setkávali stavbaři nebo kolik vlastně stavba podzemní dráhy stála. Pražské metro ale není zdaleka jen dopravním prostředkem ? mělo řadu dalších funkcí, jako například ochranu obyvatelstva před případným atomovým útokem. Vyrazíme se proto podívat i do zázemí metra. A pamětníci budou vzpomínat, jaké to bylo jet poprvé metrem nebo podle čeho se vybíraly názvy jednotlivých stanic.

 

video

 

 

Téma: Paneláky

 

Panelové domy dnes neodmyslitelně patří k mnoha městům. Pro jedny jsou to ošklivé stavby, pro jiné jsou byty v nich vytouženým domovem. Jak se v socialistickém Československu začaly stavět paneláky?

 

 

Paneláky řešily v socialistickém Československu bytovou otázku. Byly relativně levné, rychle se stavěly a získat v nich bydlení se často rovnalo výhře v loterii. Zároveň ale byly byty v nich často nekvalitní, podobné si jako vejce vejci a mnohým se v nich nebydlelo a nebydlí zrovna nejlíp. Každopádně se ale staly panelové domy a panelová sídliště fenoménem. V dalším vydání pořadu RETRO se proto vydáme ke kořenům panelových domů a budeme se ptát, s jakými vizemi přicházeli architekti, jak se panelové domy stavěly a vydáme se i do patrně nejznámějšího sídliště v Čechách, na Jižní Město v Praze.

 

video

 

 

Téma: Satira v Dikobrazu

 

Dikobraz byl v socialistickém Československu jediným českým satirickým časopisem. Zároveň propagandisticky podporoval komunistický režim. Dívejte se, jak vznikaly karikatury za socialismu.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Dikobraz byl humoristickým časopisem, na který se v komunistickém Československu stály fronty. Na druhou stranu byl podle kritiků často doslova hlásnou propagandistickou troubou režimu. V dalším vydání pořadu RETRO se proto zaměříme na karikaturistickou tvorbu. Zeptáme se přímo autorů, v jakém prostředí a pod jakým tlakem tvořili. Jak reagovali na jejich výtvory čtenáři? A lze na Dikobrazu a karikaturách ukázat historii komunistického režimu v Československu?

 

video

 

 

Téma: Socialistické boty

 

Výroba obuvi měla v Československu velkou tradici. I za socialismu produkovaly obuvnické závody obrovské množství bot. Jak se dařilo pokračovat v baťovské tradici?

 

RetroRetroRetroRetro

 

Zlín byl sice přejmenován na Gottwaldov, ale boty se ve městě vyráběly ve velkém i za socialismu. Československo zůstalo obuvnickou velmocí, která dál boty ve velké vyvážela, a podnik Svit zůstal obrem ve svém oboru. Jak se za socialismu vyráběly boty? Co byly největší hity? A s jakými problémy se produkce obuvi potýkala? V dalším vydání pořadu RETRO se vydáme do Zlína i jinam a budeme pátrat po socialistických botkách.

 

Klikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázek

 

video

 

 

Téma: První máj

 

Na prvního máje snad všichni aspoň jednou manifestovali. Ať už dobrovolně, nebo ne. Uvidíte, jak se organizovaly prvomájové průvody a s jakým nadšením do nich Čechoslováci kdysi chodili.

 

RetroRetroRetroRetro

 

První máje byly za socialismu událostí. Většinou lidé do průvodu museli. Tak se v průvodu mávalo a manifestovalo a z tribun se kynulo. Po rozjásaném defilé dělníků, rolníků i pracující inteligence se pak někdy dalo koupit i nedostatkové zboží. O zákulisí prvomájových oslav se přitom příliš nemluvilo. A právě za kulisy tzv. Svátku práce za socialismu se vydáme. Dozvíte se, kdo demonstrace organizoval. Uvidíte, s jakým nadšením se na manifestace chodilo. A zavzpomínáme, jak se dalo prvomájovým průvodům vyhnout.

 

Klikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázek

 

video

 

 

Téma: Udělej si sám

 

Udělej si sám. Tímto heslem se v socialistickém Československu řídily tisíce kutilů i kutilek. Dívejte se, co všechno a jak si lidé podomácku vyráběli.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Kutilství bylo v socialistickém Československu jedním z nejrozšířenějších koníčků. Obchody totiž často příliš velký výběr nenabízely a lidem nezbývalo, než aby si některé výrobky udělali doma sami. A vyrábělo se opravdu kde co ? zahradní sekačky, skleníky ze sklenic od okurek, pasti na myši i domácí více či méně zdařilé umělecké předměty. K popularitě kutilů přispíval i slavný televizní Receptář. Podívejte se, jak a s čím se kdysi kutilo.

 

Klikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázek

 

video

 

 

Téma: Trolejbusy

 

Bez trolejbusů by veřejná doprava v mnohých městech v Česku zkolabovala. A cestující na ně většinou nedají dopustit. Dívejte se, jak se v socialistickém Československu rozvíjela trolejbusová doprava.

 

RetroRetroRetroRetro

 

7Tr, 8Tr nebo třeba 9Tr ? nejde o žádný tajný kód, ale o označení slavných trolejbusů. Ty se začaly od 50. let 20. století čím dál častěji objevovat v československých městech. A od začátku měly spousty fanoušků, kteří na ně nedají dodnes dopustit. Měly a mají zajímavý design, jsou ekologické a pomáhají veřejné dopravě. Ne ve všech městech se přitom trolejbusy udržely, například z Prahy zmizela tato vozidla na počátku 70. let. Dívejte se, jak se z Československa stala "trolejbusová" velmoc, kudy jezdily trolejbusy v Praze a proč mají tato vozidla tolik fanoušků.

 

Klikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázek

 

video

 

 

Téma: Burzy, podpultovky, šmelina

 

Podpultové zboží. Bylo jedním z hlavních rysů plánovaného hospodářství v socialistickém Československu. Dívejte se, jak se shánělo i proč některých výrobků nebylo nikdy dost.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Socialistické podniky často nestíhaly uspokojit poptávku po některém zboží. A nedostatkové výrobky schovávali prodavači a prodavači pro své známé či příbuzné. Po takzvaných "podpultovkách" se pak lidé často marně pídili. A nedostatkové zboží se stalo také předmětem spekulací. ?Šmelilo? se s ním, jak se lidově říkalo. Vydáme se proto i na burzy, kde se často obchodovalo se zbožím, které se nedalo snadno sehnat.

 

video 

 

 

Téma: Americký brouk

 

Amerika byla za socialismu oficiálně symbolem imperialismu. Na druhou stranu žvýkačky, texasky nebo hudbu sháněl téměř každý. Proto se tentokrát zaměříme na vnímání USA v Československu.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Americký brouk, tak se přezdívalo v 50. letech mandelince bramborové. Prý za její pomoci chtěli američtí imperialisté škodit československému zemědělství. A po polích chodili brigádníci, kteří ji sbírali. Spojené státy americké měly v oficiálních médiích vůbec špatný zvuk. Mohly za prakticky všechny špatnosti, které se na světě děly a samotné USA byly symbolem zkaženosti západní kultury. Na druhou stranu ale lidé dělali, co mohli, aby získali pravé americké cigarety, žvýkačky nebo gramodesky. Dívejte se, jak lidé za socialismu vnímali Ameriku.

 

RetroRetroRetroRetro

 

 

video

 

 

Téma: Spartakiáda

 

Býval to jeden z největších svátků za socialismu. Spartakiáda. V ladných kreacích sportovaly snad všechny věkové skupiny. Dívejte se, jak se spartakiádní cvičení organizovala i kdo vymýšlel sestavy.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Býval to zvláštní svátek. Skoro každých pět let se lidé po celé zemi scházeli v různých kolektivech a nacvičovali. Maminky s dětmi, školáci a školačky, vojáci i penzisté. Ti nejlepší pak měli šanci vystoupit v Praze na Strahově. A některé skladby si mnozí pamatují dodnes. Někteří bývalí cvičenci si pořád pochvalují, jak lidé společně cvičili a vůbec se tužili. Jiní se dívají na spartakiádní cvičení jako na režimní propagandu. Dívejte se, jak skladby a jejich choreografie vznikaly. A zaměříme se i na skryté zákulisí spartakiád jako byla třeba jejich pečlivá organizace nebo rozpočet.

 

RetroRetroRetroRetro

 

 

video

 

 

Téma: Sázkové hry

 

Sportka nebo Mates. Stejně jako dnes i za socialismu miliony lidí sledovaly losování a doufaly, že budou mít štěstí.

 

RetroRetroRetroRetroRetroRetroRetroRetro

 

Losování Matesa nebo Sportky patřilo vždy k nejsledovanějším televizním pořadům. Koneckonců lidé mohli vyhrát peníze, které by jinak v socialistickém Československu jen stěží našetřili. Hazard měl i před lety řadu podob. Někteří sledovali sportovní zápasy a snažili se odhadnout jejich výsledky. Jiní jezdili pravidelně na dostihy a sázeli na koně. A opravdový hazard se pak odehrával třeba po hospodách, kde odvážlivci hráli například tak zvané plátýnko.

 

RetroRetroRetroRetro

 

 

video

 

 

Téma: Velorex

 

Hadrák, hadraplán nebo hadrolet. To všechno byl Velorex. Zvláštní kombinace auta a motorky. A i když byl často vysmívaný, dodnes má spoustu fanoušků.

 

RetroRetroRetro

 

Velorexy jsou zvláštní kapitolou československého automobilismu i motocyklismu zároveň. Ani auto, ani motorka. A přesto tak trochu obojí. S velorexy původně přišli konstruktéři František a Mojmír Stránští a mělo jít o vozítko pro invalidy. Získat ho rovnou z výroby pak nebyla žádná legrace, protože poukazy na ně přidělovaly různé komise. Každopádně nakonec bylo vyrobeno podle odhadů necelých 17 tisíc těchto vozítek, která měla tři i čtyři kola. A stále mají početný fanclub.

 

 

video

 

 

Téma:Veksláci

 

Veksláci měli v socialistickém Československu většinou nelichotivou pověst šmelinářů. Jejich služby ale téměř každý někdy využil.

 

RetroRetroRetroRetroRetroRetroRetroRetro

 

Bylo to zvláštní povolání. Oficiálně neexistovali, a přesto šlo o velmi vyhledávanou službu. A veksláci si za ní nechali pořádně zaplatit. Tentokrát se proto zaměříme na ty, kteří se živili prodejem valut i tuzexových poukázek, bonů. Budeme se ptát, jak se člověk stával vekslákem a jakých obchodů se účastnil. Zaměříme se také na zvláštní životní styl této skupiny, která si i za socialismu dovedla luxusně užívat.

 

 

video

 

 

Téma: Václavské náměstí 

 

Václavské náměstí v Praze bylo i za socialismu centrem dění. Stály tu obchodní domy, hotely, veksláci i jídelní automaty.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Pražským Václavským náměstím procházela bez nadsázky historie, a to i za socialismu. Dělníci, rolníci i zástupci pracující inteligence tu pochodovali na prvních májích. Ve slavném jídelním automatu Koruna nebo Jizeře si člověk mohl dát mléčný koktejl, lacinou polévku nebo guláš. V Darexu, Domě potravin, Domě módy, Družbě nebo Diamantu zase nakoupit jinde nedostatkové zboží. Do toho všeho kina a divadla po obou stranách i jinde nevídané světelné reklamy. Vydejte se s námi na socialistický "Václavák".

 

 

video

 

 

Téma: Zetor

 

Traktory Zetor bývaly chloubou československého průmyslu. Svého času dobývaly socialistický venkov i trhy po celém světě.

 

RetroRetroRetroRetroRetroRetroRetroRetro

 

Socialističtí předáci se jimi rádi chlubili. Družstevníci s traktory prý změnili tvář československého venkova. Ať už to bylo jakkoliv, značku ZETOR znal každý. V Brně jich každý rok sjížděly tisíce z výrobního pásu. Zemědělci si je pochvalovali i na ně nadávali zároveň. Podívejte se, jak vypadaly socialistické traktory a jak je obratně řídily mladé a nadšené traktoristky. A dozvíte se také, jak vznikla populární traktorová píseň skupiny Visací zámek.

 

 

video

 

 

Téma: Televizní soutěže 

 

Televizní soutěže táhly vždy. Šest ran do klobouku nebo Zpívá celá rodina byly svého času hity, které vládly socialistické televizi.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Lidé jsou a vždy byli soutěživí. A televizní zápolení jim vychází vstříc. I za socialismu se lidé bavili sledováním toho, jak se na obrazovkách soutěžící snaží vyhrát. Oblíbené pořady jako Deset stupňů ke zlaté nebo Vtipnější vyhrává lámaly rekordy ve sledovanosti. Dívejte se, jak se televizní hrátky připravovaly, jaké ceny získávali výherci i jak se vyrovnávali s nečekanou popularitou.

 

 

video

 

 

Téma: Sklo a bižuterie

 

Ozdobné sklo zažívalo za socialismu opravdový boom. Československé skleněné produkty a bižuterie totiž byly dlouhá léta exportním šlágrem.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Sklářství bylo československou chloubou. Navazovalo na dlouhou tradici a za socialismu se dál rozvíjelo. Koneckonců stát z prodeje skleněných výrobků získával tolik ceněné valuty. Nejrůznější sklářské kreace pak sloužily i zdobily socialistické domácnosti. Dalším velkým hitem pak byla jablonecká bižuterie. Dívejte se, kdo výrobky navrhoval a na jaké problémy skláři naráželi.

 

 

video

 

 

Téma: Světová kuchyně po Česku

 

Dát si za socialismu k jídlu pravou ''čínu'', pizzu nebo třeba šašlik bylo něco. Dívejte se, jak se i v komunistickém Československu jedlo světově.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Mezinárodní kuchyně byla svého času nedostatkovým zbožím. Podniky s cizími pokrmy byly spíš výjimečné a měly luxusní nádech. I proto byla návštěva sovětské nebo čínské restaurace opravdovou událostí, na kterou se nezapomínalo. Ale i doma se daly uvařit světová jídla, a to jenom s českými surovinami. Dívejte se, jak se pekla třeba pravá česká italská pizza.

 

 

video

 

 

 

Téma: Sklo a porcelán

 

České sklo a porcelán byly vždycky prvotřídním exportním artiklem. A to i za socialismu.

 

RetroRetroRetroRetroRetroRetroRetroRetro

 

Kdo by neznal Holky z porcelánu nebo Jakuba skláře. I populární filmy a seriály ukazovaly, jak významné odvětví porcelánky a sklárny tvořily. České hrnky ale i sklenice bývaly ceněným zbožím. Výrobky se vyvážely do celého světa a zejména v socialistickém táboře neměly prakticky konkurenci. Dívejte se na legendární tvary, které jsme znali z každodenního života.

 

RetroRetroRetroRetro

 

 

video

 

 

 

Téma: Přehrady

 

Vodní díla byla za socialismu téměř demonstrací síly. Jejich přínos však nebyl jen ekonomický, rekreovali se u nich i obyčejní lidé.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Výstavba přehrad byla jakousi výkladní skříní socialistického stavitelství a inženýrství. Projekty většinou odrážely velkolepost, ale na svou dobu i nespornou technickou vyspělost. Zato se stavbou přehrad to už bylo horší. A pozoruhodný je i osud zatopených vesnic. Ovšem díky vodním nádržím se zkvalitnila nejen říční doprava a předešlo se povodním. Na plážích u nových přehrad se slunily celé rodiny a Čechoslováci objevili kouzlo vodních sportů.

 

 

video

 

 

 

Téma: Filmy, které jsme neměli vidět

 

Videopřehrávač a dobré kontakty. To byl za socialismu předpoklad pro to, aby se daly vidět alespoň některé nedovolené filmy.

 

Retro

 

Rozvoj videa umožnil sledovat filmy doma. Toho využili podnikavci a do ČSSR pašovali ze Západu tituly, které zde oficiálně nemohly být promítány. Hlad byl po akčních filmech, hororech, sci-fi, ale i pornografii. Netrvalo dlouho a vznikla promyšlená síť dodavatelů, dabérů a distributorů. Na kazetách se začaly také objevovat české trezorové filmy. To ale nebyla jediná možnost, jak se dalo dívat na přinejmenším ne zcela vítané trháky. Pod hlavičkou tematicky zaměřeného cyklu se v kinu Československého filmového ústavu Ponrepo promítaly Hvězdné války a jiné americké či britské sci-fi snímky. V kině Klub zase dávali avantgardní španělské filmy plné sexu a násilí. Lidé byli na lístky ochotni stát i přes noc.

 

 

video

 

 

 

Téma: Jízdní kola

 

Favorit, Eska, Sobi, BMX. Některá jízdní kola se stala v socialistickém Československu doslova legendárními.

 

RetroRetroRetroRetro

 

Kdo by neslyšel o bicyklech Favorit. Ve své době byly artiklem, na který lidé neváhali stát dlouhé fronty a zapisovat se do pořadníků. A Rokycany byly pyšné na to, že se vyrábějí právě u nich. Ale sortiment byl mnohem širší. Někdo preferoval tak zvané skládačky, tedy kola, která se dala snadno sbalit. Jiní si při šlapání připomínali slavné pořekadlo: "Chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo Ukrajina." Dívejte se, jak bylo Československo cyklistickou velmocí nebo jaké značky se tu daly za socialismu sehnat.

 

RetroRetroRetroRetro

 

 

 

video

 

 

 

Téma: Venkovské zábavy 

Venkovské zábavy byly vždy jedním ze středobodů společenského života na vesnici. Dívejte se kdo je pořádal, i proč za socialismu zažívaly zlatou éru.

Popis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: Retro

 

video

 

Téma: Kabarety, estrády, varieté

Jít za socialismu do varieté bylo něco. Ale i kabarety a estrády byly často diváckými hity, na které se jen tak nedaly sehnat lístky.

Popis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: Retro

 

video

 

Téma: Motocyklové závody

Byly to jedny z nejsledovanějších sportovních událostí. Motocyklové závody na silnici, ploché dráze i v terénu zažívaly za socialismu zlatou éru.

Popis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: Retro

 Popis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: Retro

video

 

Téma: Medaile, řády, vyznamenání

Od titulu Hrdina socialistické práce přes Řád rudé hvězdy po Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu. K socialismu prostě ocenění patřila.

Popis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: RetroPopis: Retro

Řády, vyznamenání, medaile, odznaky nebo čestné tituly. V socialistickém Československu se oceňovalo za činy, z nichž jen některé snesou i dnes přízvisko hrdinské. Vyzdvihovala se práce, která zdaleka ne vždy byla idealistická. Nejrůznější vyznamenání však sebou nesla značnou prestiž i různé výhody. Dívejte se, za co vše byly připínány řády a předávány tituly a diplomy.

video